fbpx

Retro Gezegenler ve Karma

Retro Gezegenler ve Karma

Retro Gezegenler ve Karma

Retro Gezegen nedir?

Güneş sisteminde gezegenler kendi yörüngelerinde farklı mesafe ve hızlarda hareket ederler.

Gezegenlerin zodyaktaki dönüş yönü batıdan doğuya doğrudur. Gezegenlerin dönüş hızları dünyadan gözlemlendiğinde bazen daha yavaş veya daha hızlıdır. Bazen gezegen duruyor gibi gözlemlenebilmektedir.

Hızlanma ve yavaşlamalar esnasında  gezegen yörüngesi dünyaya göre gerilemiş gibi görünür.

Hiç bir gezegen aslen gerilemez, dünya bakış açısıyla öyle gözlemlenir.

Gezegenlerin Astroloji gözlemlerine göre 3 ayrı hareketi vardır.

  1. Düz/ileri
  2. Retro/gerileme
  3. S / Duragan

Karma Astrolojide Retro Gezegenler

Doğum haritasındaki retro gezegenler Karma Astrolojide ayrıca bir öneme sahiptir. Çünkü Karma Astrolojinin ana olgusu Karma ile alakalıdır.

Kişisel gezegenler Mars, Venüs ve Merkür’dür. Bu gezegenlerin doğum haritasındaki Retrosu geçmiş yaşamda kişisel anlamda yaratılmış karmalarla alakalıdır. Merkür Retrosu Mars ve Venüs retrosuna göre anlamsal farklılıkları vardır.

Toplumsal/Sosyal gezegenler Jüpiter ve Satürn’dür. Bu gezegenlerin doğum haritasındaki Retrosu geçmiş yaşamda toplumsal anlamda yaratılmış karmalarla alakalıdır. Toplumsal yasalar, yazılı devlet yasaları, yazılı olmayan ahlaki yasalar gibi konularda karmik olguları sembolize eder. Bu iki gezegenin retro olması kişinin hayatında belirgin olarak problemleri gösterir.  Satürn, Zodyak’ın Karma lordudur. Karmadan sorumlu gezegendir. Doğum haritalarında Retro veya Düz olsun bu dünyaya doğma nedenimiz Satürn’dür. Ana sıvalarımızı gösterir. Satürn’ün retrosu dikkatle analiz edilmelidir.

Kolektif gezegenler Uranüs, Neptün ve Plüton ‘dür. Uranüs’ün Retrosu Karma Asrolojiye göre İleri gibi bir özelliğe sahiptir. Bir diğer ifadeyle Retro sayılmaz. Neptün ve Plüton’un Retrosu geçmiş yaşamda kolektif anlamda yaratılmış karmalarla alakalıdır.